بازاریابی بعد از کرونا

بازاریابی بعد از کرونا

اگر بخواهیم واقع بین باشیم دنیا دیگر به شرایط قبل از کرونا بازنخواهد گشت. به همین دلیل ما نمی توانیم در زمینه کسب و کار و حتی بازاریابی مثل قبل عمل کنیم. شما دیگر در زمینه برند سازی، برقراری ارتباط با مشتری، فروش، خدمات پس از فروش با استراتژی های قبلی موفق نخواهید بود. پس به بازاریابی بعد از کرونا بیاندیشید.

حال بگذارید در مورد حقایق بازاریابی بعد از کرونا صحبت کنیم؛

1. بازاریابی با شناسایی بخش بندی های مشتری آغاز می شود نه مشتری!

دوران کرونا به کسب و کارها نشان داد همه چیز نیازمند بررسی و تجزیه و تحلیل دقیق است. هدفگیری دقیق مصرف کنندگان با توجه به ویژگی های تعریف شده که می بایست کسب و کار در زمینه بازاریابی بر روی آنها سرمایه گذاری کند یکی از مهمترین مسائل محسوب می شود.

کسب و کارها برای بازاریابی بعد از کرونا نیازمند این هستند تا بتوانند پیام های بازاریابی خود را با توجه به موارد ذیل شخصی سازی کنند؛

 • گروه سنی،
 • ویژگی های جغرافیایی،
 • ویژگی های جمعیت شناختی
 • ویژگی های جنسیتی،
 • سطح درآمد،

و بسیاری موارد دیگر.

نتایج پژوهش هایی که توسط ای وای سنتر انجام شده نشان می دهد؛ بین 14500 مصرف کننده  در 20 کشور از شروع پاندمی کرونا انتخاب های خرید بر اساس این 5 مورد بوده است؛

 1. به صرفه بودن 32%
 2. سلامت بودن 25%
 3. دوست دار محیط زیست بودن (سبز بودن) 16%
 4. اجتماعی بود 15%
 5. تجربی بودن 12%

با همین نتایج می توانیم درک کنیم برای بازاریابی بعد از کرونا چقدر بخش بندی و توجه به شخصیت می تواند رویکردهای موفقیت آمیزی برای کسب و کار ها به همراه داشته باشد.

رقابت بازاریابی بعد از کرونا

2. شما دیگر با رقبا در رقابت نیستید، بلکه شما با بهترین تجربیات مشتری رقابت می کنید!

تجربه مشتری را می توان به راحتی به دو بخش قبل و بعد از کرونا تقسیم کرد. به این معنا که در دوران موضوع فراهم کردن بهترین تجربه برای مشتری از هر موضوع دیگری حائز اهمیت تر و مهمتر است. جالب است بدانید بخصوص برای نسل جدید سفارشی سازی دیگر یک امر عادی است شما باید به سمت شخصی سازی کامل حرکت کنید.

 • این همان نکته بازاریابی بعد از کرونا است.

تاثیر ویروس کرونا باعث شد سرعت انتقال عصر دیجیتال سریع تر شود. به همین دلیل تجربه مشتری در محیط دیجیتال بیش از هر زمان دیگری اهمیت پیدا کرده است. به همین دلیل اگر ما بتوانیم انتظارات مشتری را به درستی درک کنیم و با توجه به در نظر گرفتن آن محصول و خدمات با میل مشتری به صورتی کاملا سفارشی ارائه شود.

حال برای اینکه شرکت ها بتوانند با استراتژی مناسب تجربه بهتری برای مشتری به ارمغان بیاورند می بایست موارد ذیل در نظر گرفته شود؛

 1. حتما برای سنجش عملکرد برند خود از شاخص های مناسب KPI استفاده کنیم برای اینکه مشتری را با واقعیت سازمان و تجزیه و تحلیل مناسب رو به رو کنیم.
 2. یک مرکز داده و فناوری برای تجزیه و تحلیل داده های مشتری و سفر مشتری داشته باشیم.
 3. افراد و اهداف آنها را در امتداد سفر مشتری قرار دهیم و هر ضعف ارتباطی را سعی کنیم بین بخش ها پوشش دهیم.

همه این موراد باعث خواهد شد تا بتوانیم تجریه بهتری برای مصرف کننده فراهم کنیم.

عوامل مهم بازاریابی بعد از کرونا

3. مشتریان از شما دقیقا همان چیزی که انتظار دارند را می خواهند.

همینطور که کیفیت محصولات و خدمات افزایش پیدا می کند و قدرت انتخاب مشتریان بالاتر می رود، ارزش های مورد انتظار مشتریان نیز مرتب در حال افزایش است. به عبارت دیگر، آنها به کمتر از آنچه در ذهن شان می گذرد راضی نمی شوند.

برای اینکه شما بتوانید این انتظارات را برآورده نمایید می بایست یک هسته فناوری به روز و قوی در اختیار داشته باشید. بخصوص در زمینه مدیریت ارتباط با مشتری یا CRM بهترین را در اختیار داشته باشید. البته شما نیازمند هوش مصنوعی هم خواهید بود تا بتوانید این نیازها را پیش بینی نمایید و در آینده هم بتوانید این انتظارات را برآورده کنید.

شما برای اینکه بتوانید از فناوری بهترین بهره را بگیرید می بایست اطلاعات کافی داشته باشید. حال سوال پیش می آید که چگونه به این اطلاعات دست پیدا کنیم؛

 • محتوا
 • تجارت
 • اجتماع
 • سهولت

شما با استفاده از این موارد می توانید به انتظارات مشتری دست یابید و بتوانید آنها را به بهترین نحو برآورده سازید.

4. مشتری قلب تپنده کسب و کار شماست و شما می بایست به سفر مشتری بیش از هر زمانی توجه داشته باشید.

مشتریان در دوران بازاریابی بعد از کرونا

 

مشتری مداری یک مفهوم جدید نیست. با این حال ممکن است به دلایل مختلفی از جمله؛

 • فناوری،
 • فاصله جغرافیایی،
 • محدودیت های سیاسی و قانونی

شما نتوانید با مشتری ارتباط برقرار نمایید. اما سوال مهم این است؛

چگونه می توان این قطع ارتباطات را به حداقل ممکن رسانید و مشتری مداری را تا حد لازم ارتقا داد؟

امروزه همه کسب و کارها بخش خدمات مشتری دارند و مرکز تماس های آنها بیش از هر زمان دیگری مشغول به فعالیت است. و حجم عظیمی از داده و اطلاعات را به صورت روزانه دریافت می کنند.

بنابراین مهمترین مسئله این است که چگونه از این حجم اطلاعات استفاده کنیم و بتوانیم بالاترین عملکرد را داشته باشیم و بهترین سفر را برای مشتری به ارمغان بیاوریم.

5. در بازاریابی بعد از کرونا ارتباط با مشتری دیگر موضوع مهمی نیست بلکه همه چیز است.

شما هرگز نمی توانید این موضوع مهم را کتمان کنید که ارتباط با مشتری برای هر کسب و کاری مهم و ضروری است. همچنین این ارتباط با مشتری است که می تواند ایجاد اعتماد کند. برای مثال، شما می توانید با تبلیغات؛

 • برند خود را در معرض دید مخاطبان بیشتری قرار دهید،
 • خدمات خود را بیان نمایید،
 • اطلاع رسانی به مخاطبان را به حداکثر برسانید،
 • در ارتباط با قول و قرار هایی که با مشتری می گذارید صحبت کنید.

همه این کارها را انجام می دهید تا بتوانید رضایت بیشتری برای مشتری فراهم نمایید و ارتباط بهتری با مشتری برقرار کنید.

البته لازم به ذکر است ایجاد یک ارتباط قوی و موثر با مشتری یکی از مهمترین ارکانی است که حتما می بایست آن را مد نظر داشته باشید و به آن توجه کنید.

نویسنده: دکتر پدرام بهیار

مشاوره کسب و کار بلوباکس

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *