بازاریابی محتوا

بازاریابی محتوا

بازاریابی محتوا 

امروزه استراتژی کسب و کار ها برای یافتن مخاطب هدف خود با چند دهه قبل کاملاً متفاوت است. بازاریابی محتوا به دلیل پیدا کردن مشتری بالقوه و نگهداری از مشتریان فعلی، به یکی از موثرترین تکنیک های دیجیتال مارکتینگ تبدیل شده است.

بازاریابی محتوا نه تنها برای جذب علاقه مندان به سمت پیشنهادات برند شما استفاده می شود بلکه بهترین راه برای انتقال هویت و ارزش های تجاری شما می باشد. در عین حال شما را قادر می سازد با استفاده از شبکه های اجتماعی جایگاهی را در زندگی روزمره این افراد داشته باشید.

بیایید کمی بیشتر در مورد این مفهوم بیاموزیم:

بازاریابی محتوا

بازاریابی محتوا چیست و برای چه چیزی مفید است؟

به گفته دانشگاه سن دیگو، “بازاریابی محتوا به فرآیند ایجاد و توزیع محتوای مناسب و با ارزش برای جذب، دستیابی و ایجاد وفاداری مشتری در بین مخاطبان کاملاً مشخص و با هدف ایجاد اقدامات سودآور در بین مصرف کنندگان اشاره دارد”.

علاوه بر این، متخصصان خاطرنشان می کنند که برای دستیابی به اهداف گفته شده، لازم است که با محتوای خوب، توسعه یافته و با کیفیت کار کنید. در همین حال و به دلیل مشارکت فرهنگی بازاریابی محتوا، بررسی هاروارد بیزنس ریویو نشان داد که ما در “عصر روشنگری شرکت ها” هستیم.

کارشناسان توضیح می دهند که: ” از هر ده شرکت نه تا از آنها با بازاریابی محتوا کار می کنند، که فراتر از تکنیک های فروش سنتی است و در عوض آنها با انتشار اطلاعات، ایده ها و سرگرمی هایی که برای مصرف کننده ارزش دارد، برند ها را تبلیغ می کنند”.

آنها همچنین نشان می دهند که “بازاریابی موفقیت آمیز محتوا، برقراری ارتباط شرکت ها را تغییر داده است. برای برندهای نوآورانه، یک تولید محتوای موفق در رسانه های اجتماعی پرمخاطب تأثیر قابل توجهی دارد. همچنین کمپین هشتگ ها به همان شعارهای تبلیغاتی تبدیل شده است”.

بنابراین، هاروارد بیزنس ریویو به این نتیجه گیری رسیده است: “انقلاب بازاریابی محتوا، فصل جدید مهمی در تاریخ ارتباطات تجاری را نشان می دهد: دوران روشنگری شرکت ها”.

بازاریابی محتوا

مزایای بازاریابی محتوا چیست؟

اکنون که می دانید تعریف بازاریابی محتوا چیست، مهم است که مشخص کنید بازاریابی محتوا چه مزایایی برای کسب و کار شما دارد:

 • این بهترین راه برای دستیابی به مخاطب هدف شما با ارائه مطالب مناسب و با کیفیت به آنها است.
 • این یک تکنیک مناسب برای بهبود محتوا، وب سایت و پیشنهادات تجاری برای موقعیت وب سایت شما است.
 • این امکان را به شما می دهد تا ارزش برند خود را منتقل کنید.
 • کمک می کند تا مشتری های بالقوه را در شبکه های اجتماعی جذب و حفظ کنید.
 • ایجاد مقالات و مطالب مرتبط با مخاطبان شما امکان استفاده از تکنیک های سئو را برای شما ممکن می سازد، این امر به شما کمک می کند تا در اولین نتایج جستجوهای گوگل قرار بگیرید.

بازاریابی محتوا

بازاریابی محتوا: آمار اصلی

در ادامه، مهمترین آمار بازاریابی محتوا با شما به اشتراک گذاشته شده است. این به شما امکان می دهد که اهمیت این تکنیک را طی سال های گذشته درک کنید:

 • طبق مجلهForbes ، ۸۸٪ کسب و کارهای B2B (یعنی کسب و کارهای متمرکز بر فروش به کسب و کارهای دیگر) از بازاریابی محتوا به عنوان بخشی از استراتژی بازاریابی خود استفاده می کنند.
 • موفق ترین متخصصان بازاریابی محتوا B2B بخش بزرگی از منابع خود را (۴۲٪ از کل بودجه) در مقایسه با ۲۸٪ تعیین شده برای اقدامات کمتر موثر، به این امر اختصاص داده اند.
 • ۹۰٪ کسب و کارهای B2C (به معنای کسب و کارهای متمرکز بر فروش به مصرف کننده نهایی) از بازاریابی محتوا برای ساخت و ترویج برند خود استفاده می کنند.
 • ۴۸٪ از مؤثرترین بازاریابان B2B دارای یک برنامه مستند به عنوان بخشی از استراتژی محتوای خود هستند.
 • ۶۱٪ از موفق ترین متخصصان بازاریابی محتوا، روزانه یا ماهانه با تیم کاری خود ملاقات می کنند.
 • ۷۶٪ از بازاریابان B2B تصمیم گرفتند در سال ۲۰۲۰ محتوای بیشتری تولید کنند.
 • ۹۴٪ از متخصصان بازاریابی B2B، لینکدین خود را به عنوان بخشی از استراتژی محتوای خود در نظر می گیرند. سایر پلتفرم های معروف Twitter (87٪) ، Facebook (84٪) ، YouTube (74٪) و Google+ (62٪) هستند.

بعلاوه، موسسه بازاریابی محتوا به نوبه خود داده های مهمی در مورد وضعیت بازاریابی محتوا در آمریکای شمالی ارائه می دهد:

 • ۸۵٪ از مؤثرترین کسب و کارهای B2C شخصی را دارند که استراتژی بازاریابی محتوای آنها را اجرا می کنند.
 • هر دو بازاریابان B2B و B2C به طور متوسط از شش شبکه اجتماعی استفاده می کنند.

 

انواع بازاریابی محتوا

همانطور که ممکن است هنگام بررسی آمارهای قبلی متوجه شده باشید، بیشتر کسب و کارها در حال درک اهمیت این استراتژی به عنوان ابزاری برای دسترسی به مخاطبان خود در اینترنت هستند. این امر به این دلیل است که بازاریابی محتوا به ابزاری غیرقابل تعویض برای موقعیت یابی برند تبدیل شده است.

اکنون، کدام کانال در طیف بازاریابی محتوا جای دارد؟ برای دستیابی به یک هدف خاص، از چه پلتفرم هایی می توان استفاده کرد؟ در اینجا جواب این سؤالات آورده شده است:

وبلاگ نویسی

مقالات موجود در وب سایت شما و وبلاگ نویسی

یکی از بهترین استراتژی ها برای استفاده حداکثری از بازاریابی محتوا، ایجاد مقالات برای وبلاگ یا وب سایت شما و سپس تبلیغ آنها در شبکه های اجتماعی است. چرا؟ زیرا این امر باعث می شود ترافیک وب سایت شما افزایش یابد و محتوای اصلی و مرتبط را به مخاطبان خود ارائه دهید.

بازاریابی ایمیلی

بازاریابی ایمیلی

بازاریابی ایمیلی، که اقدام به ارسال خبرنامه و تبلیغات برای مخاطبان از طریق ایمیل می باشد، یک روش عالی برای اطلاع رسانی محتوا و اخبار شما به عموم و همچنین انتشار پیشنهادهای تجاری شما است.

بازاریابی محتوا

فیلم ها

ساخت فیلم ها به عنوان بخشی جدایی ناپذیر از هر استراتژی بازاریابی محتوا بسیار مطلوب است. زیرا این نوع از محتوا به نظر می رسد یکی از محبوب ترین محتوا در شبکه های اجتماعی است. بنابراین، توصیه می شود یک حساب کاربری در پلتفرم های گوناگون مانند اینستاگرام یا کانال YouTube (در حال حاضر مهمترین پلتفرم ویدیویی) ایجاد کنید و فیلم های خود را در آنجا به اشتراک بگذارید.

رسانه های اجتماعی

رسانه های اجتماعی

رسانه های اجتماعی جایی است که شما قادر خواهید بود با مخاطبان خود ارتباط برقرار کرده و با آنها تعامل داشته باشید. و این امر باعث می شود که رسانه های اجتماعی محلی برای انتشار محتوای شما باشد. بنابراین، باید به یاد داشته باشید که وبلاگ یا وب سایت خود را بهینه کنید تا افراد بتوانند مقالات شما را در رسانه های اجتماعی به اشتراک بگذارند.

علاوه بر این، با توجه به اینکه تولید هر روز محتوا و انتشار آن در شبکه های اجتماعی امری امکان پذیر نیست، مهم است که منابع معتبر را پیدا کنید که بتوانید مقالات مربوطه را برای اشتراک در کانال های خود دریافت کنید.

برای این که همیشه حساب های کاربری خود را به روز نگه دارید، توصیه می شود از ابزاری برای برنامه ریزی نشریات خود برای هر هفته یا هر ماه استفاده کنید،  و به طور خودکار در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید. به این ترتیب در وقت خود صرفه جویی می کنید و دیگر نیازی به آنلاین شدن در کل روز ندارید.

و سرانجام، پلتفرم های اجتماعی را نباید صرفاً ابزاری برای انتشار محتوا، بلکه برای تعامل دانست. روابط طولانی مدت با ارتباطات ایجاد می شود و به همین دلیل نباید ارتباط برقرار کردن با مخاطبان خود را از طریق مواردی مانند کامنت گذاشتن، پاسخ دادن به پیام ها و لایک کردن آنها در هر زمان ممکن را فراموش کنید.

محتوای گرافیکی

محتوای گرافیکی

روش دیگر در بازاریابی محتوا، تولید و انتشار قطعات گرافیکی در بلاگ ها و شبکه های اجتماعی است. محتوای گفته شده به لطف جذابیت بصری آن، در رسانه های اجتماعی بسیار محبوب هستند و شامل اینفوگرافیک و GIFS متحرک، عکس و تصاویر با متن می شوند.

موارد دیگر

مطمئناً انواع زیاد دیگر محتوا وجود دارد که می توانید از آنها در استراتژی بازاریابی خود استفاده کنید. زیرا اساساً آنها باید در مورد به اشتراک گذاشتن اطلاعات مربوطه باشد (به معنای اطلاعاتی که باعث سرگرمی، آموزش، اطلاع رسانی و ایجاد هیجان عمومی می شود).

بنابراین، به عنوان مثال، می توانید:

 • از پادکست (قطعات صوتی) برای اشتراک گذاری استفاده کنید
 • در سازماندهی وبینارها (سمینارهای آنلاین در مورد محصولات، خدمات یا مضامین مربوط به بخش خود) شرکت کنید
 • اپلیکیشن موبایل ایجاد کنید
 • کتاب الکترونیکی منتشر کنید
 • حتی بازی های با مضمون تولید کنید

همانطور که می بینید، روش های زیادی برای بازاریابی محتوا وجود دارد که باعث می شود این تکنیک یکی از انعطاف پذیر ترین و سازگارترین استراتژی ها برای کسب و کار شما باشد. بنابراین، توصیه می شود که روشی از بازاریابی محتوا را که منجر به بهترین نتایج برای شما می شد، انتخاب و بلافاصله از آن استفاده کنید.

گردآوردنده: مهندس زهرا ترابی – تیم محتوا بلوباکس

 

پیام بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.