با مفهوم کوچینگ (مربیگری) آشنا شوید

با مفهوم کوچینگ (مربیگری) آشنا شوید

با مفهوم کوچینگ (مربیگری) آشنا شوید

در تعریف کوچینگ (مربیگری) داریم؛ کوچینگ مرحله ای از رشد است که یک فرد با تجربه که کوچ نامیده می شود، یک فرد دیگر که کارآموز  نامیده می شود را در راه رسیدن به یک هدف فردی یا شغلی با برنامه آموزشی مناسب و درخور مورد حمایت و آموزش قرار می دهد.

اگر بخواهیم ساده بگوییم،هدف  بلوباکس  از کوچینگ فرآیندی است که نتیجه آن ارتقاء و بهبود عملکرد است با تمرکز بر “اینجا و اکنون” به جای مطرح کردن گذشته های دور و آینده.

با وجود اینکه مدل های مختلفی از کوچینگ وجود دارد؛ ولی اعتقاد ما در بلوباکس این است که بهترین نوع کوچینگ تسهیل کردن آموزش است.

تفاوت بسیاری بین آموزش یک فرد و کمک کردن به آن فرد برای آموزش وجود دارد.  اساسا در کوچینگ، کوچ ها به افراد در زمینه بهبود عملکردشان کمک می کنند. یا به عبارت دیگر، به آنها جهت آموزش کمک می کنند.

کوچ های خوب اعتقاد دارند که افراد همیشه پاسخ های خود را برای مشکلاتشان دارند اما اینکه چگونه به این پاسخ ها برسند این وظیفه کوچ ها است.

کوچ ها هستند که پتانسیل های افراد را برای به حداکثر رساندن عملکردشان آزاد می کنند. این به آنها کمک می کند تا بیشتر از اینکه آموزش بدهند یادبگیرند. اساسی ترین بخش کوچینگ این است که به افراد یاد بدهد چگونه صدای درونشان را گوش دهند و به غریزه و ناخودآگاه خود اجازه دهند کنترل حل مسئله را به عهده گیرد.

گردآورنده: دکتر پدرام بهیار –  بلوباکس

پیام بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.