تصویر شرکت

تصویر شرکت

تصویر شرکت: چرا تصویر عمومی از برند شما بیش از گذشته اهمیت دارد؟

در سال 2019، شرکت بازاریابی محتوا Content، که فریلنسرها را به شرکت های مطرح وصل می کند، اقدامی بحث برانگیز انجام داد. برای افزایش سودآوری و در نتیجه، ایجاد فرصت های خلاقانه تر به فریلنسرهای خود، این شرکت اعلام کرد که از این به بعد فریلنسرها برای هر پروژه ای که رزرو می کنند می بایست هزینه ای پرداخت کنند.

همانطور که ممکن است حدس زده باشید، عکس العمل ها نسبت به این واکنش چندان خوب نبود. بسیاری از فریلنسرها به شرکت پیام دادند و توضیح دادند که

 • این هزینه می تواند پتانسیل درآمد آنها را کاهش دهد
 • و یا حتی باعث شود که شغلشان را از دست بدهند.

خوشبختانه، به بازخورد فریلنسرها توجه شد. در نتیجه بازخورد صادقانه آنها، مدیر عامل شرکت Content، آقای جو کلمن از طریق توییتر اعلام کرد که این شرکت تصمیم گرفته است که دریافت هزینه خدمات جدید را اجرا نکند.

درک و اولویت قرار دادن نیازهای مشتریان، در نهایت به حفظ و ارتقا تصویر شرکت آنها کمک کرد.

حال، بیایید بررسی کنیم که تصویر شرکت چیست و چرا اهمیت دارد. در ادامه، به پنج روشی که می توانید تصویر شرکت خود را تقویت کنید، پرداخته شده است.

تصویر شرکت چیست؟

تصویر سازمانی شرکت شما، درک عمومی از برند شماست. شما می توانید از طریق بازاریابی و تبلیغات و با گفتن اینکه چه نوع شرکتی هستید، به شکل گیری این تصویر کمک کنید.

اما آنچه واقعاً تصویر سازمانی شما را شکل می دهد اقدامات شرکت شماست، مانند

 • عملکرد خوب مالی،
 • توسعه محصولات و خدمات نوآورانه،
 • پیروی از اصول اخلاقی کسب و کار،
 • فعالیت براساس ارزش های شما،
 • پاسخ مناسب به انتقادات شرکت،
 • ارائه خدمات فوق العاده به مشتری،
 • برخورد شایسته با کارمندان و احترام،
 • و جذب استعدادهای نخبه.

همه این اقدامات به گسترش بازاریابی شفاهی برند شما دامن می زند، که از موثرترین و قابل اعتمادترین اشکال بازاریابی است، به ویژه هنگامی که اینترنت هر برند را قادر ساخته است تا توجه مخاطب را بیشتر جلب کند.

ایجاد یک تصویر شگفت انگیز از شرکت همچنین فرصت های بیشتری را برای

 • توصیف مشتری،
 • مطالعات موردی،
 • بررسی محصولات و جوایز

ایجاد می کند که می تواند وجهه اجتماعی مورد نیاز برای جلب اعتماد مشتریان جدید را فراهم کند.

 

تصویر شرکت

چرا تصویر شرکت از گذشته مهمتر است

امروزه، اکثر مردم از برند هایی پشتیبانی می کنند که دارای ارزش های مشابه آنها هستند.

در واقع، ارزش های برند اغلب یک عامل حیاتی در تصمیم خرید افراد است. به عنوان مثال، برای 83٪ از افراد جوان، خرید از شرکت هایی که مطابق با ارزش های آنها هستند، مهم می باشد.

علاوه بر این، وبر شاندیوك، یكی از برجسته ترین شركت های روابط عمومی جهانی، دریافت كه مدیران جهانی، به طور متوسط​​، 63٪ از ارزش بازار شركت خود را به شهرت كل شركتشان نسبت می دهند.

به احتمال زیاد، شما نیز قبلاً این امر را تجربه کرده اید. به عنوان مثال آخرین باری که کالایی یا خدماتی را خریده اید در نظر بگیرید که می توانستید جایگزین ارزان تری برای آن پیدا کنید.

در نهایت، شما احتمالاً به دلیل شهرت و وجهه برند، تصمیم خرید را گرفته اید.

به همین دلیل است که تصویر شرکت مهم است. این ویژگی می تواند

 1. بر روی خرید مشتری از شما تأثیر بگذارد
 2. و هنگامی که مردم احساس می کنند ارزش های شما با خودشان همسو است وفاداری به برند را افزایش می دهد.

در این مرحله، به چگونگی تقویت تصویر سازمانی خود می پردازیم.

چگونه تصویر شرکت را بهبود بخشیم

تصویر شرکت

 1. هدف شرکت خود را مشخص کنید.

اگر واقعاً می خواهید

 • مخاطبان وفاداری برای برند خود بسازید
 • و شهرت خود را تقویت کنید،

پیام اصلی شرکت شما باید بر هدف شما متمرکز باشد و نه نحوه تولید محصول یا کالای شما.

این تصور که مردم “چرایی” پشت سازمان شما را می خرند و نه “چه چیزی” یا “چگونه” را، امروزه فقط یک روند ایده آل گرایانه نیست. در واقع ریشه در زیست شناسی انسان دارد.

ابتدایی ترین قسمت مغز سیستم لیمبیک نامیده می شود و تمام تصمیم گیری ها را کنترل می کند. همچنین همه عواطف و احساسات ما را نیز کنترل می کند. بنابراین، برقراری ارتباط با مخاطبان خود برای بخشی از مغز که مسئول اقدام کردن است جذاب خواهد بود. به عبارت دیگر، اگر می توانید احساسات مشتریان را تحریک کنید، می توانید رفتارها را کنترل کنید.

انتقال یک هدف مشخص و قانع کننده از طریق تمام اقدامات برند شما، ارتباط عاطفی لازم برای ترغیب مخاطب به حمایت از شما را ایجاد می کند. و هر چه تعداد افرادی که از شما حمایت می کنند بیشتر باشد، اعتبار شما قوی تر می شود.

 1. اطمینان حاصل کنید که می توانید به حرف هایتان عمل کنید.

بعضی اوقات، برند هایی که می خواهند از مزایای یک شرکت مأموریت محور بهره مند شوند، در واقع از ارزش هایی که ادعا می کنند بسیار مشتاق آن هستند، پیروی نمی کنند. اما حتی اگر یک شرکت مأموریت محور باشد می تواند مشتریان جدیدی را به خود جلب کند، اما به محض اینکه آنها قصد اصلی شما را کشف کنند، حفظ آنها تقریباً غیرممکن خواهد بود.

یک مطالعه روانشناسی در دانشگاه ییل نشان می دهد که برجسته کردن اصول اخلاقی شما اساساً یک راه میان بر برای کسب اعتبار خوب است. اما اگر مردم بدانند که شما واقعاً از ویژگی هایی که صحبت می کنید، برخوردار نیستید،

 • اعتماد به شما را از دست می دهند
 • و به سختی به فریب شما پاسخ می دهند.

قبل از شروع صحبت درباره تعهد شرکت خود در اولویت قرار دادن مشتری، اطمینان حاصل کنید که

 1. اقدامات شما در واقع با این اصل مطابقت دارد
 2. یا برنامه ای را برای انجام آن در نظر گرفته اید.
 3. اشتباهات خود را بپذیرید.

حتی باهوش ترین برند ها هم اشتباه می کنند. اما آنچه شرکت های حرفه ای را از شرکت های خوب جدا می کند

 1. توانایی آنها در پذیرفتن اشتباه
 2. درس گرفتن از آن و تغییر مسیر با توجه به اطلاعات جدید است.

متأسفانه، بسیاری از شرکت ها اشتباهات خود را قبول نمی کنند یا نظر خود را تغییر نمی دهند، زیرا آنها

 • غرور زیادی دارند
 • یا نمی خواهند ضعیف به نظر برسند.

با این حال، اعتراف به اشتباه عمل کردن در واقع نیاز به قدرت بیشتری نسبت به پایبند بودن به چیزی است که به مشتریان شما آسیب می رساند. فقط به این دلیل که شما برای ابتکار عمل وقت و تلاش زیادی صرف کرده اید. با پذیرش اشتباه خود و اصلاح آن، به جای ربط دادن این مسئله به عوامل خارجی، مشتریان شما منطق تصمیم شما را درک می کنند و از صداقت و فروتنی شما قدردانی می کنند.

درست مانند شرکت Content، اشتباهاتی که به مشتریان شما آسیب می رساند می تواند با واکنش های شدیدی روبرو شود و حتی با ایجاد یک هشتگ در توییتر، سلامت برند شما را تضعیف می کند. اما، اگر غرور خود را کنار بگذارید و اشتباهات خود را بپذیرید و تصحیح کنید، می توانید اعتماد و پشتیبانی مشتریان خود را جلب کنید.

خدمات مشتری

 1. بهترین خدمات ممکن به مشتری را ارائه دهید.

برای بسیاری از مشتریان، یکی از اولین تعاملات آنها با برند شما از طریق کارمند خدمات مشتری است. بنابراین خدمات مشتری نقش حیاتی در تصویر شرکت دارد.

نمایندگان خدمات مشتری می توانند ارزش های شرکت شما را هم در عمل و هم در کلمات نشان دهند. به عنوان مثال، بخش خدمات به مشتریان را در نظر بگیرید که مسئول پاسخگویی به پیام های مشتری در شبکه های اجتماعی و ایجاد تجربیات شخصی برای هر مشتری است.

در نهایت، هر تعامل مشتری با شرکت شما این قدرت را دارد که کل برداشت وی را از برند شما شکل دهد و این مشتریان نظرات مثبت و منفی خود را با دوستان به اشتراک می گذارند. به همین دلیل، خدمات به مشتری یکی از عناصر حیاتی است که باید هنگام بهبود تصویر شرکت مورد توجه قرار گیرد.

 1. اطمینان حاصل کنید که وب سایت و شبکه های اجتماعی شما نشان دهنده تصویر فعلی شرکت شما است.

تصاویر شرکت ها با گذشت زمان تغییر می کنند.

با رشد سازمان شما، با تغییر ترجیحات مصرف کننده و صنایع و همچنین با کسب اطلاعات بیشتر در مورد آنچه مشتریان را خوشحال می کند، ممکن است اولویت ها یا چشم اندازهای شما کمی تغییر کند. بنابراین برای منعکس کردن مناسب ترین و دقیق ترین نسخه از تصویر شرکت شما، بسیار مهم است که شما از یک رسانه اجتماعی و حضور وب سایت قوی برخوردار باشید.

اغلب اوقات، رسانه های اجتماعی اولین فرصتی است که مردم برای کشف برند شما دارند و احتمالاً پس از بررسی چند تصویر یا فیلم در پروفایل شما، در مورد کل تصویر شما قضاوت سریع می کنند. بنابراین برای این محتوا ارزش قائل شوید.

به همین ترتیب، وب سایت شما ویترین دیجیتال شماست. به همان روشی که ممکن است هر چند سال یک بار خانه خود را رنگ آمیزی کرده و طراحی آن را تغییر دهید، می بایست وب سایت خود را نیز به طور مرتب به روز کنید.

به وب سایت خود نگاهی بیندازید و بررسی کنید که آیا واقعاً تصویر شرکتی فعلی شما را منعکس می کند یا خیر. در غیر این صورت، در نظر بگیرید که آیا یک طراحی مجدد کامل لازم است یا چند تغییر کوچک می تواند کارایی داشته باشد.

در نهایت،

ایجاد یک تصویر سازمانی قوی و مثبت نمی تواند در خلا اتفاق بیفتد. شما باید تمام جنبه های شرکت خود، از بازاریابی گرفته تا فروش و خدمات و عملیات، را تحت یک چشم انداز قوی و بیانیه ماموریت تنظیم کنید و اطمینان حاصل کنید که حرف و عمل شما یکسان است.

یک تصویر سازمانی قوی برای هر سازمان متفاوت می باشد، اما در نهایت، تصویر شرکت می تواند تفاوت بین یک شرکت خوب و یک شرکت عالی و حرفه ای باشد.

گردآورنده: زهرا ترابی – تیم محتوا بلوباکس

 

بازاریابیکارآفرینی

بازاریابیبلوباکستصویر شرکتزهرا ترابیکسب و کار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *