مراحل بازاریابی

بازاریابی

بازاریابی


مراحل بازاریابی

در این مقاله، ما بررسی خواهیم کرد که بازاریابی در کجا قرار دارد، به کجا می رود و شما به عنوان یک رهبر کسب و کار یا کارآفرین برای ادامه کار چه کاری می توانید انجام دهید.

فناوری و تکنولوژی، رفتار مصرف کنندگان را تغییر می دهد.

این امر می تواند در یک لحظه اتفاق بیفتد. یک پیشرفت جدید، برنامه جدید یا حتی ترکیب جدیدی از ویژگی هایی که قبلاً می شناختیم می تواند ترجیحات و رفتارهای مصرف کننده را برای همیشه تغییر دهد. هنگامی که مصرف کنندگان تغییر می کنند، برند ها نیز اگر می خواهند به کار خود ادامه دهند، باید تغییراتی ایجاد کنند. همه ما می دانیم وقتی که آنها این تغییر را انجام ندهند، چه اتفاقی می افتد.

 

شرکتی مانند بلاک باستر (Blockbuster) یک نمونه عالی در این زمینه است. نتفلیکس (Netflix)  و ردباکس (Redbox) شروع به براندازی مدل توزیع رسانه های سنتی به وسیله اشتراک افراد و دستگاه های فروش خودکار فیلم کردند. در این میان بلاک باستر شروع به رکود و زیان مالی کرد. لازم به ذکر است که قبل از به وجود آمدن رسانه های جاری (Streaming Media) مانند نتفلیکس، شرکت بلاک باستر از بین رفته بود. نه به این دلیل که نتفلیکس بخش عمده ای از این جریان را در اختیار داشت، بلکه به این دلیل بود که بلاک باستر تا هنگامی که خیلی دیر شده بود در دنیای دیجیتال سرمایه گذاری نکرد.

مانند سایر بخش های اکوسیستم تجاری، بازاریابی توسط فناوری نیز مختل می شود.

بازاریابی فیزیکی

بازاریابی فیزیکی: فلسفه بیلبورد

در بیشتر تاریخ بشر، بازاریابی یا تبلیغات محدود به فعالیت های فیزیکی بوده است. با توجه به محدودیت های آن، بازاریابی فیزیکی آنچه را که می توانیم “فلسفه بیلبورد” بنامیم، دارد.

اساساً، از طریق ترکیبی از پیام، صفحه نمایش، موقعیت مکانی و رسانه، کسب و کارها تمام تلاش خود را می کنند تا مشتریان را به سمت خرید سوق دهند. با این شعار که “اگر ما محصولات را به آنها نشان دهیم، آنها به سمت ما می آیند”. این موارد شامل تابلو ها، بروشور، تبلیغات روزنامه ها، بیلبوردها و غیره می شود.

بازاریابی فیزیکی همیشه حرفی برای گفتن دارد. گذشته از آن، ما در یک دنیای فیزیکی زندگی می کنیم. با این حال، ماهیت بازاریابی فیزیکی بدان معنی است که ما به ندرت در مورد مصرف کنندگان اطلاعات زیادی می دانیم. بنابراین، بازاریابی به روش های قدیمی کمترین اطلاعات را در اختیار ما قرار می دهند.

بازاریابی دیجیتال

بازاریابی دیجیتال: فعالیت های داده محور

با مدرن شدن جهان و با ظهور رسانه های جدید مانند رادیو و تلویزیون، استراتژی ها تکامل و بهبود یافتند. حتی هنوز، برند ها توسط رسانه هایی که در اختیار دارند و تحقیقات بازاری که می توانند انجام دهند، محدود شده اند.

بعد از آن که اینترنت به وجود آمد. وب همه چیز را تغییر داد. برای بازاریابان، این به معنای فعالیت گروهی کاملاً جدید از رسانه ها، رفتار مصرف کننده های جدید برای درک و جهت دهی، و دسترسی به داده ها و تعامل های بی نظیر با مصرف کننده بود. خلاصه اینکه، یک تحول در بازاریابی محسوب می شد. از این رو داستان تغییر کرد: مصرف کننده را بشناسید و آنها را درگیر کنید.

با ظهور تلفن های هوشمند، برند های تجاری از طریق راه های جدیدی قادر به هدف قرار دادن مصرف کنندگان خاص بودند. کمپین های مبتنی بر داده، همه جا را فرا گرفتند. تبلیغات دیجیتالی مصرف کنندگان را در سراسر پلتفرم ها و سایت ها دنبال می کردند. برندها میلیونها میلیون دلار برای تبلیغات دیجیتال خرج کردند.

اما، به محض وقوع انقلاب دیجیتالی، کارآیی آن زیر سوال رفت. کارشناسان صنعت تخمین می زنند که هر ​​مصرف کننده به طور متوسط 4000 تا 10،000 تبلیغات در روز مشاهده می کند.

بنابراین به یاد داشته باشید که،

برند ها باید تلاش کنند تا در فضای رقابتی دیجیتال، موضوعات مرتبط را انعکاس دهند. از این رو استفاده از فیلم در دیجیتال مارکتینگ افزایش یافته است. اما این امر به تنهایی برای حضور در فضای دیجیتال کافی نیست؛ شما باید محتوای خود را جذاب و هیجان انگیز کنید.

بازاریابی دیجیتال مانند بازاریابی فیزیکی، محدودیت های خاص خود را دارد. وب و اینترنت از محتوا و اطلاعات گوناگون اشباع شده است. صندوق ورودی ایمیل ها پر شده است. اخبارهای اجتماعی بسیار زیاد شده است. همچنین بسیاری از استراتژی ها در این حوزه قدیمی شده اند.

اما در نظر داشته باشید که وب از بین نمی رود، و ما همچنان به صورت دیجیتالی به بازاریابی ادامه خواهیم داد. اما در اینجا این سوال به وجود می آید که: بعد از آن چه می شود؟

بازاریابی

تجربه: به کیفیت بیش از کمیت توجه شود

برای بازاریابان وسوسه انگیز است که مصرف کنندگان را از طریق فعالیت های کوتاه مدت مشاهده کنند، مانند:

– یک کمپین خاص چه میزان تاثیرگذار بوده است

– یک فعالیت بازاریابی چه تعداد مشتری جدید جذب کرده است

– یک ویدیو تبلیغاتی چه میزان بازدید داشته است

و …

این نوع ارزیابی مطمئناً متعلق به فعالیت های بازاریابی است، اما برای کسب و کارها به منظور ایجاد روابط طولانی تر با مشتریان نیز به همان اندازه حائز اهمیت است.

اما چرا؟

از آنجا که مصرف کنندگان در حال انتخاب هستند. وفاداری به برند در حال افزایش است. یک نظرسنجی Yotpo در سال 2019 از بیش از 2،000 مصرف کننده ایالات متحده نشان داد که از هر 10 مصرف کننده 9 تای آنها احساس می کنند با گذشت زمان وفاداری خود را نسبت به یک برند افزایش می دهند. و 25٪ از آنها نسبت به سال گذشته وفادارتر هستند.

مردم از انتخاب خسته می شوند. و به دلیل گزینه های دیجیتال متعدد سر در گم می شوند.

پس چه کار می کنند؟ آنها برند هایی را که می شناسند و یا آنهایی را که می توانند خود را از بقیه متمایز کنند، انتخاب می کنند.

به همین دلیل بازاریابی تجربی رو به افزایش است.

بازاریابی تجربی می تواند اشکال مختلفی به خود بگیرد، اما هدف اصلی آن فراهم کردن تعاملات به یادماندنی و ارزشمند با برند است. هنگامی که یک مصرف کننده تعامل رو در رو، شگفت انگیز یا حتی سرگرم کننده با یک برند یا محصول داشته باشد، به آنها تعلق خاطر پیدا می کند. و در مورد آن صحبت می کنند. و ارزش این بیش از یک کمپین می شود. و به یک خاطره تبدیل می شود.

اسپانسر شدن و حمایت مالی از رویدادها، فناوری بازاریابی تجربی و ابزارهایی از این دست به ما کمک می کنند تا ذهنیت بازاریابی فیزیکی را به مرحله جدید بازاریابی منتقل کنیم. در حال حاضر، برند ها می توانند تعامل و وفاداری مصرف کننده را نه تنها با رسانه، بلکه با تجارب واقعی تحریک کنند.

سخن آخر:

این مقاله با اشاره به پشت سر گذاشتن بلاک باستر توسط رسانه های جاری شروع شد. اما، ارزش ذکر کردن مجدد را دارد. بلاک باستر شانس این را داشت که به سمت دیجیتال شدن حرکت کند، اما این کار را انجام نداد.

در بهترین حالت، برند هایی که به آرامی به سمت تغییر حرکت می کنند، باید تلاش خود را بکنند تا در حد رقبای خود قرار گیرند. در بدترین حالت، آنها شکست می خورند و منسوخ می شوند.

اگر قرار باشد چیزی را از شرایط کسب و کار مدرن یاد بگیریم، این است که همیشه شخصی در انتظار قرار گرفتن در جای شما خواهد بود.

همانطور که ما این ایده ها را در بازاریابی به کار می بریم، شما نیز انتخاب مشابهی دارید. ما در دنیای دیجیتال زندگی می کنیم، اما شما می دانید که چقدر همه چیز سریع تغییر می کند و توجه مشتری چقدر ارزش دارد. بازاریابی فیزیکی و دیجیتال باقی خواهند ماند. آنها به طرز قابل توجهی ارزش توجه شما را دارند، اما ما به عنوان بازاریاب، همیشه می خواهیم به مؤثرترین استراتژی های نگاه کنیم. تا بتوانیم در دنیای رقابتی امروزه کسب و کار خود را توسعه دهیم.

شما می توانید در حوزه تبلیغات آفلاین و دیجیتال با مشاورین بلوباکس در تماس باشید.

گردآورنده: زهرا ترابی – تیم محتوا بلوباکس

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *