7 تکنیک افزایش فروش در اینستاگرام

افزایش فروش در اینستاگرام

فروش از طریق رسانه های اجتماعی امری است که در کل دنیا متداول شده است و بعضا برخی از کسب و کارهای سنتی جای خود را به طور کل به کسب و کار آنلاین داده اند. اینستاگرام در ایران پرکاربردترین رسانه ی اجتماعی برای کسب و کارها است. چرا که بیشترین مخاطب را دارد. از آنجایی که رقابت در این عرصه زیاد است، شما به عنوان صاحب یک کسب و کار نیاز دارید که تکنیک فروش در اینستاگرام را به خوبی بلد باشید. در این مقاله به برخی از این تکنیک ها اشاره کرده ایم.

1. شکستن چارچوب ذهنی مخاطب

برای این کار متدهای بسیاری وجود دارد که گاها اسم های خاصی نیز در بازاریابی دارند (مانند گوریلا مارکتینگ). مثالی که در اینجا میخواهیم ذکر کنیم، خلاقیتی شجاعانه در تولید محتوا است که بسیار هم تاثیرگذار بوده است.

برند Blendtec تولیدکننده مخلوط کن های فوق العاده قوی است. مدیر اجرایی این برند، Tom Dicson، برای تولید محتوای خود پرسش بسیار دقیقی را مطرح کرد. او از خود پرسید: “من میدانم که این مخلوط کن ها چقدر قوی هستند. اما آیا مردم نیز میدانند که این محصولات چقدر باکیفیت هستند؟”

پاسخ این پرسش، محتوای بسیار خلاقانه ای بود که سبب موفقیت این برند بود. آنها باید با هزینه و بودجه ی کم، مردم را از این امر آگاه میکردند. تصمیم تام دیکسون به شدت خلاقانه و جسورانه بود. آنها از چوب و توپ گلف گرفته، تا آیپد و آیفون را در این مخلوط کن ها ریختند تا نشان دهند چقدر محصول قوی ای دارند. این ویدئوی منتشر شده در یوتیوب بیش از 18 میلیون بازدید داشت که موفقیت زیادی برای آنها حاصل کرد.

بلندتک و آیفون2. ارائه پیشنهاد رد نشدنی

برای این مورد یک مثال جالبی وجود دارد که ذکر آن خالی از لطف نیست. استراتژی یک پیتزا فروشی شعری بود که  از طرف مخاطب رد نمیشد

“کمتر از 30 دقیقه پیتزا به دست شما میرسد. در غیر این صورت پیتزای رایگان از ما دریافت خواهید کرد.”

با همین شعار، فروش این پیتزا فروشی به شدت افزایش یافت. حتی برخی از افراد که شاید به خودی خود تمایلی به خرید پیتزا نداشتند، صرفا جهت کنجکاوی سفارش میدادند. طبیعتا به علت حجم بالای سفارشات گاهی پیش می آمد که نتوانند کمتر از 30 دقیقه سفارش را برسانند. در آن صورت پیتزای رایگان تحویل میدادند. این ابتکار آنها مسلمل در ابتدا سودآور نبوده است اما با گذشت زمان به سود خوبی رسیدند. این هدف بلند مدت از جهاتی قابل بررسی است. بالارفتن سرعت تا این حد، باعث میگردد کیفیت کار پایین بیاید. پس چطور باز هم همچنان فروش بالایی داشتند؟ به این دلیل که آنها جامعه ی هدف خود را پیدا کرده بودند و متمرکز روی آن کار میکردند. ارائه ی خدمت آنها به کسانی بود که وقت نداشتند و نیاز داشتند به سرعت غذا دریافت کنند و چندان به کیفیت اهمیتی نمیدهند.

برای به کار بردن این تکنیک فروش در اینستاگرام باید به این 4 سوال مخاطب پاسخ دهید.

  1. چی میخام ازت بخرم؟
  2. قیمت آن چقدر است؟
  3. چرا باید از شما خرید کنم؟
  4. این خرید چه منفعتی برای من دارد؟

پیشنهاد رد نشدنی شما باید پاسخگوی این پرسشهای مخاطب باشد.

3. تکنیک FOMO

این نام مخفف کلمه ی Fear Of Missing Out به معنای ترس از دست دادن است. در این تکنیک کاری میکنید که مخاطب شما ترس از دست دادن فرصت را حس کند. فرصتی که شما به او داده اید و ممکن است دیگر تکرار نشود. مثال های زیادی در این  باب میتوان زد.

  • از این کالا تعداد محدود موجود است.
  • این تخفیف تنها تا سه روز دیگر اعتبار دارد
  • این قیمت استثنایی فقط برای 200 نفر اول اعتبار دارد.

4. فروش رویا به مخاطب

برای اینکه فروش موفق تری در اینستاگرام داشته باشید، در مورد خود محصول یا خدمتی که ارائه میدهید صحبت نکنید. بلکه از منفعتی که آن محصول برای مشتری حاصل میکند صحبت کنید. این که با دریافت آن محصول یا خدمت چه ارزش افزوده ای برای فرد ایجاد میشود، بسیار متقاعدکننده تر از تبلیغ مستقیم محصول است. به شعار برند نایک دقت کنید؛ Just Do It . چرا میگوید فقط انجامش بده؟ چون معتقد است با خرید این محصول توانایی بالقوه ی شما به بالفعل تبدیل میشود و همین ارزش را با ذکر این جمله به شما منتقل میکند.

نایک5. تعصب روی محصول

ممکن است فکر کنید این تکنیک فروش در اینستاگرام مناسب نباشد. برخی تظاهر میکنند که روی کار خود تعصب ندارند و منافع مشتری برای آنها اهمیت زیادی دارد. اما در ابتدا خود ما باید تعصب، اعتماد و اشتیاق به محصول خود داشته باشیم تا مخاطب نیز این حس را دریافت کند. نکته ی حائز اهمیت این است که مشتری نباید حس کند شما قصد تحمیل محصول یا خدمت خود را دارید. بلکه باید ترغیب شود.

6. حفظ عامل موفقیت

همیشه شنیده ایم که از شکست های خود درس بگیرید. اما این بار میخواهیم بگوییم پیگیر موفقیت های خود باشید. با مشتریان خود در ارتباط باشید و به هر نحوی سعی کنید نقاط مثبت خود را پیدا کنید. باید متوجه شوید چه چیزی در فروش، خود کالا یا خدمت، ارتباط با مشتری و … قوی بوده است که باعث جذب آنان شده است.

طبق همین تکنیک است که برخی از کسب و کارها رضایت مشتریان را در صفحه ی خود منتشر میکنند.

7. به روز بودن

استراتژی خود را طبق آخرین الگوریتم اینستاگرام پیش ببرید. چرا که هر روز قواعد فروش در این پلتفرم تغییر میکند. اگر از آخرین آپدیت های اینستاگرام باخیر نباشید، آن وقت از تصورات اشتباه زیر در تدوین استراتژی خود استفاده میکنید.

  • لایک بیشتر به معنای فروش بیشتر است.
  • تبلیغ دادن به یک صفحه ی پرمخاطب، فروش شما را افزایش میدهد.
  • تخفیف بیشتر و قیمت پایین ارائه دادن باعث فروش بیشتر میشود.

این ها تماما تصورات اشتباهی هستند که شاید در گذشته صحیح بودن و باید مورد توجه قرار میگرفتند اما در حال حاضر اینطور نیست.

 

گردآورنده: فاطمه سرلک _ تیم محتوانویسی بلوباکس

بازاریابی رسانه های اجتماعیدیجیتال مارکتینگفروش

استراتژی تولید محتوااینستاگرامفاطمه سرلکفروش در اینستاگرامکسب و کار در اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *