- موشن گرافی -

موشن گرافیک یا موشن گرافی چیست؟

متحرک سازی تصاویر و صداگذاری روی آنها را موشن گرافیک می گویند. به عبارت دیگر در فرآیند ساخت یک موشن گرافی ابتدا متحرک سازی وکتورهای تصاویر انیمیشنی با نرم افزارهای گرافیکی براساس سناریو خاص انجام می پذیرد و سپس صداگذاری توسط گوینده روی موشن گرافیک انجام می شود تا مفاهیم بصورت کامل منتقل شود.

تفاوت انیمیشن و موشن گرافیک ( موشن گرافی):

تفاوت موشن و انیمیشن

انیمیشن بیشتر جنبه داستانی دارد و غالبا محتوای خود را از طریق داستان به بیننده منتقل می کند اما موشن گرافیک بیشتر با تکیه بر تصویر و عناصر بصری از جمله فرم، رنگ، بافت و ترکیب بندی و حرکت محتوای خود را ارائه می دهد. گرچه استفاده از عناصر بصری، موسیقی، صدا و حرکت ، وجه مشترک انیمیشن و موشن گرافیک هستند اما روایت داستانی معمولا در انیمیشن غالب است.

امروزه بیشتر کسب و کارها جهت تبلیغات، آگاهی از برند، برندسازی و فروش محصولات یا خدمات خود به ساخت موشن گرافی های خلاقانه روی آورده اند. دلیل این انتخاب در چند نکته کلیدی نهفته است؛ به عنوان مثال ساخت یک ویدئو کلیپ حرفه ای نیازمند به دوربین، نورپردازی، صدابرداری، بازیگر و سپس تدوین ویدئو است ولی ساخت یک موشن گرافیک یا موشن گرافی حرفه ای دیگر به ادوات پر هزینه ساخت ویدئو کلیپ نیاز نداشته و بیشتر کارها توسط کامپیوتر انجام می شود، بنابراین هزینه موشن گرافیک به مراتب پایین تر است. از طرفی به دلیل ایجاد خلاقیت و کاراکتر سازی موشن گرافیک می تواند بسیار جذابتر باشد. از کاربردهای موشن گرافیک می توان ساخت تیزر تبلیغاتی، انیمیشن های دوبعدی، معرفی محصول یا خدمات، ایده های تبلیغاتی و برنامه های آموزشی و… را نام برد

مزیت های موشن گرافیک

۱-انتقال مفاهیم به بهترین نحو ممکن

۲-انتقال محتوا در مدت زمان کوتاه

۳-تاثیرگذاری بالا بر روی مخاطب

۴-هزینه کمترنسبت به تیزرهای واقعی

۵-ابزاری بسیار کاربردی در زمینه دیجیتال مارکتینگ

۶-کیفیت آموزش را بسیار بالا می برد

مراحل تولید موشن گرافیک

آماده سازی سناریو

آماده سازی سناریو

در ابتدا با توجه به ارزش های قابل ارائه کسب و کار شما به مشتریانتان و با درنظر گرفتن مزایای رقابتی ، سناریوی محتوا در اتاق فکر تدوین و جهت تایید برای کارفرما ارسال می گردد .

طراحی دیجیتال

طراحی دیجیتال

پس از تایید سناریو و بر اساس آن، کارکترها، پس زمینه ها و سایر المان های مورد نیاز در پروژه طراحی شده و جهت تایید برای کارفرما ارسال می گردد .

متحرک سازی

متحرک سازی

با تایید کارکترها و طراحی های انجام شده از سوی کارفرما ، فرآیند متحرک سازی آغاز می شود.

تدوین و صداگذاری

تدوین و صداگذاری

پس از اتمام مرحله ی متحرک سازی، کلیه ی سکانس ها، رندر شده و به بخش تدوین ارسال میشوند. در این مرحله صدای نهایی گوینده نیز در استدیو ضبط و در پروژه اعمال میشود .

تحویل پروژه

تحویل پروژه

نمونه کارها