جذب مخاطب


جذب مخاطب

محتوای شما هرچقدر هم که ارزشمند باشد، نیاز به قلابی دارد که توجه مخاطب را جلب کند. فرصت شما برای جذب مخاطب بسیار کم است. کاربران در فضای آنلاین حوصله کمی دارند بنابراین درصورتی که در چند ثانیه اول نتوانند با محتوا شما ارتباط برقرار کنند خیلی راحت آن را نادیده خواهند گرفت. اگر از فرصت طلایی چند ثانیه اول برای جذب مخاطب به خوبی استفاده نکنید، به سرعت حجم زیادی از مخاطبان را از دست خواهید داد. بنابراین دیگر مهم نخواهد بود که بقیه مطالب شما چگونه هستند، چون محتوا شما فرصت دیده شدن را به خاطر عدم رعایت یک اصل ساده از دست داده است. این اصل همان قانون مورد نظراست که در عین سادگی بسیار مهم و حیاتی است.

با قلاب چه چیزی صید می کنیم!؟

 

با قلاب ماهیگیری می توان ماهی گرفت. به عنوان مدرس دنبال چه چیزی هستیم؟ درواقع این ماهی در دنیای تدریس چیست؟ توجه افراد. توجه مخاطب گران ترین چیزی است که به راحتی در اختیار ما قرار نمی گیرد. ما برای جلب توجه با هزاران ویدیو و پیام دیگر در حال رقابت هستیم. هر لحظه امکان دارد مخاطب تصمیم بگیرد توجه اش را به مورد دیگری اختصاص دهد. پس هیچ گاه ۱۰ ثانیه اول را با صحبت های کلیشه ای و احوالپرسی طولانی تلف نکنید.

قانون قلاب در تولید ویدیوی اینستاگرام

در تولید محتوای ویدیویی باید در ۱۰ ثانیه اول توجه مخاطبمان را جلب کنیم. بهترین روش جلب توجه ایجاد کنجکاوی است. اگر به شما بگویم: «در این ویدیو می خواهم مهم ترین عامل شکست کسب و کارها را بگویم…» همین جمله یک قلاب است، چون آنها با خود می گویند چند ثانیه دیگر ادامه بدهیم تا کنجکاویمان برطرف شود. اگر بقیه توضیحات خوب و جذاب باشد، عده ای تا پایان آموزش با شما همراه خواهند شد. بسیار اشتباه است که اول ویدیوی اینستاگرام بگوییم: «سلام، امروز خیلی خوشحالم که می توانم با یک آموزش جدید در خدمت شما باشم!». با این جمله فرصت جلب توجه از بین رفت و هیچ نکته جذابی گفته نشد که شخص را ترغیب به مشاهده ادامه ویدیو کند

قانون قلاب در آموزش های طولانی تر

آقای «مایک دی آنجلو» – منتقد معروف فیلم – تحقیق جالبی درباره فیلم های سینمایی انجام داد. او در سال ۲۰۱۵ مقاله ای با نام «چیزهایی که از تماشای ۱۰ دقیقه اول ۵۰۰ فیلم آموختم» منتشر کرد. یکی از نتایج تحقیقاتش این بود که اگر یک فیلم سینمایی در ۱۰ دقیقه اول، توجه بیننده را جلب نکند، شانسی برای موفقیت ندارد. درواقع دیگر مهم نیست که بقیه فیلم چقدر مجذوب کننده باشد. خیلی ها قضاوت شان درباره فیلم در کمتر از ۱۰ دقیقه شکل می گیرد.

او می گوید: «وقتی به دقیقه دهم فیلم رسیدم و فیلم جذاب بود، ده دقیقه دیگر تماشا کردم، اگر جذابیت ادامه داشت به دقیقه سی و سپس چهل رسیدم. اگر فیلمی را تا دقیقه چهل تماشا کردم، حتما تا آخرش پیش رفتم».

البته او تاکید می کند فیلم هایی از این قانون مستثنا بود و با اینکه شروعی خسته کننده داشت، در ادامه مرا میخکوب کرد.

حتما قبول دارید جذابیت فیلم های سینمایی از آموزش های ما خیلی بیشتر است. در فیلم سینمایی صحنه های متنوع و بازیگرانی وجود دارد. کار ما سخت تر است! خوب است همین قانون ده دقیقه را در آموزش های حضوری و ضبط ویدیوهای طولانی رعایت کنید. اگر در ده دقیقه اول فیلم به مقدمه چینی بپردازید، بخش زیادی از مخاطبان را از دست خواهید داد.

قانون قلاب در نوشتن مقالات

اولین بند مقاله را به بیان بدیهیات نپردازید. همچنین از نوشتن جملات کلیشه ای و بی ارزشی مثل «در این مقاله قصد داریم این قانون را برای شما توضیح بدهیم» بپرهیزید. اولین بند مقاله مهم ترین قسمت آن است که باعث می شود بازدیدکننده تصمیم بگیرد مطلب شما ارزش خواندن دارد یا خیر.

خلاصه قانون قلاب در تولید محتوا این است: در اولین بخش محتوا توجه مخاطب را جلب کنید و بلافاصله سر اصل مطلب بروید، قبل از اینکه مخاطب از مشاهده محتوای شما منصرف شود!

نویسنده : مهرداد کریمی

مشاوره و کسب و کار بلوباکس

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *